وزیر خارجه چین از تایلند و فیلیپین دیدن می کند

[ad_1]

‘وانگ یی’ وزیر امور خارجه چین روز سه شنبه هفته جاری برای گفت وگو با همتای فیلیپینی خود در آستانه نشست منطقه ای اوایل ماه اوت به این کشور حوزه جنوب شرق آسیا سفر می کند.

به گزارش بولتن نیوز، وزیر امور خارجه چین پیش از سفر به فیلیپین، سفری دو روزه طی روزهای یکشنبه و دوشنبه به بانکوک پایتخت تایلند خواهد داشت.
به نوشته روز شنبه تارنمای روزنامه ‘بانکوک پست’، ‘آلن پیتر کیتانو’ وزیر خارجه فیلیپین و همتای چینی وی صبح سه شنبه پس از امضاء یادداشت تفاهمی با یکدیگر دیدار می کنند.
وزارت امور خارجه فیلیپین در مورد موضوعات مورد بحث در این نشست و همچنین محتوای یادداشت این تفاهم کزئیاتی ارائه نکرده است.
این دو وزیر خارجه که روزهای پایانی ماه گذشته میلادی در پکن با یکدیگر دیدار کرده بودند، اکنون با گذشت کمتر از یکماه بار دیگر به رایزنی می پردازند.
این در حالی است که توسعه روابط چین و فیلیپین پس از روی کار آمدن ‘رودریگو دوترته’ رئیس جمهوری فیلیپین وارد دوران تازه ای شد.
دولت فعلی فیلیپین با امید ایجاد پیمان های اقتصادی مستحکم تر با چین تصمیم گرفت پکن را از ناحیه تنش های دریای جنوبی چین تحت فشار نگذاشته و حتی رای دادگاه بین المللی لاهه را که سال گذشته به نفع مانیل صادر شد، چندان مورد توجه قرار ندهد.
رویه فیلیپین در دوران ‘دورته’ باعث رنجش آمریکا شده و همین امر واشنگتن را نسبت به سیاست خارجی مانیل ناخرسند کرده است.
انتظار می رود مقامات چینی در مجموعه ای از نشست ها که توسط اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) با شرکای گفتمانی آن که از دوم تا هشتم ماه اوت (11 تا 17 مرداد ماه) به میزبای فیلیپین در مانیل برگزار می شود، شرکت کند.
نشست وزرای امور خارجه آ.سه.آن و نشست منطقه ای این اتحادیه از جمله نشست هایی هستند که در هفته نخست ماه اوت توجه کشورهای منطقه را به فیلیپین که ریاست دوره ای آ.سه.آن را در اختیار دارد، معطوف می سازد.
وزیر امور خارجه چین که قرار است روز یکشنبه و پیش از عزیمت به مانیل از تایلند نیز دیدن کند، پیش از این در ماه نوامبر سال 2015 به فیلیپین سفر کرده بود.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *